Wednesday, January 16, 2008
Milo Blues
We all, oh well almost all drank the famous Nestle drink MILO during our growing years and will continue to drink it. The drink seems to be on every mother's list when a baby grows up to be a child. It seems that it is only right that one child who grew up drinking MILO for breakfast is normal. This has been happening in Malaysia ever since i was born and maybe started when the company first introduced this box office drink.
As we know, too much of anything is bad. Thats probably same in the case of MILO. There was a day last week when me and my sister were out. As usual, MILO came to our minds when we thought of buying a drink to supplement our sandwich breakfast. As we were in the Tasik Selatan Lrt Station, we stopped at the shop and look for a can of MILO. As " smart consumers " , we compared the price of the canned MILO and the packet MILO.
This cost Rm 2 per can....damn expensive wei...
This cost Rm 1.60 per packet
We both felt that the price of Milo was not so economical and therefore decided to buy at the next stop at midvalley. So we boarded the train and headed to midvalley, which was our next stop. We went into a newspaper stand in midvalley and proceded to the fridge and found the price of the canned Milo the same old price. =(
They izzit got meeting to all sell the same price wan?? damn still Rm 2
We then tried to act smart and put the can of Milo back to the fridge and headed off to - THE FOOD COURT!! Looks like kinda smart neh? Logic told my brains that the sure the food court sell the Milo will be cheaper or maybe a reasonable price for another volume of Milo. Guess wut, we saw the signboard showing the Milo : Rm 2.50. 
Stupid small cup... Rm 2.50 leh.... !#$%^&
We were like WTF!!.... How stupid. The reasoning continued. We then tried to estimate how large was the cup and compare the price to the canned of packet one. We concluded that its was about 280ml per cup and therefore not worth it at Rm 2.50. So after a damn big round of comparing, we finally got our Milo, the canned ones at Rm 2 per can - albiet 2 hours later. DAMN.... im so gonna be sticking to soya bean drink next time. They cost Rm 1.30 if you didnt know. DAMN..... Milo blues....That concludes my blardy story of trying to get our favourite Milo at a cheaper price. The conclusion is that, Milo outside whether canned or packet is way to expensive for me. I shall stick to soy beans next time. If i want Milo, i WILL make it at home. Dang,....
This is more economical at Rm 1.30
So thats my story and now it is time for some Milo stories. After drinking Milo for so many years, do you know how Milo is made?? Or is it made of rust as some say?? To those who believe Milo is made of rust, go soak your head and go back to kindergarden to study some logic.
This is truly how Milo is made. ( adapted from nestle.com.au )
To make MILO, Nestlé takes malt extract (made from malted barley and rice) and mixes it with full cream milk powder, cocoa, sugar, iron, mineral salts and vitamins A, B1, B2 and C. The result is thick and creamy – but not for long. A huge vacuum dryer turns it into MILO granules. The dryer removes the moisture at a low temperature, which prevents the nutrients being removed. The granules are then packed into the distinctive green cans you see in shops everywhere.

So thats how practically Milo is made. So now anyone think they're composed of a little rust. Go soak your head.....